Krasava

1. Měsíční paprsek
Příběh vzniku:
Tento obrázek jsem tvorila jako třetí v rámci kurzu, vůbec jsem ne plánovala, co na něm bude.
Prostě jsem si sedla s barvami kolem desky a čekala, co mi přijde.
Nejdřív jsem měla pocit, že má být pozadí modré, a dole jako louka, pak že přes něj má být něco jako mlha a že by měl být nahoře měsíc, no a pak ten měsíc spustil na tu lesní louku v mlze svůj paprsek.
Nic jiného už tam být nechtělo.
Je to na moji tvorbu obrázek neobvyklý, překvapil mě.

2. Transformace 
Příběh vzniku:
Příběh tohoto čtvrtého obrázku vytvořeného v rámci kurzu je také jiný než jiných obrázku.
Dělala jsem koncem ledna více obrázků najednou, a na toto plátno jsem udělala jen modrou vrchní část. Asi za dva dny jsem udělala jinou technikou spodní, něco mě přimělo použít tmavší barvy než jsem na květy zvyklá.
A pak jsem ho odložila jako ještě nehotový a skoro měsíc jsem kolem něj chodila, a nic mě nenapadlo. Ale poslední den v únoru jsem zase šla kolem, a najednou jsem na něm viděla spoustu postav, jen je trochu dotvořit. Ačkoli jsem zrovna nechtěla malovat, hned jsem připravila barvy a postavy zvýraznila. Přitom jsem si také všimla části obličeje, který vypadá jako z fotografie, na detailu je lépe vidět.
Hned mě napadl název Transformace, protože z levé části vstupují postavy oranžové až červené barvy, jako by to značilo stres, znechucení, únavu, a jak postupují zahradou přírody, k pravé straně, tak se jejich nálada zlepšuje, přichází pocit pohody, odpočinku, dobré nálady, a barvy se vyčistí na modrou a bílou, barvy oblohy a čistoty.
Obrázek na mě takto působí a proč jsem si těch postav všimla až za měsíc, to opravdu nevím.

Ještě bych ráda doplnila příběh, proč jsem vlastně začala malovat v 60, když jsem to nikdy předtím ani nezkusila. Třeba někoho inspiruje.
 
Před deseti lety jsem vymyslela charitativní akci Knoflikiadu, která pomáhá nemocným dětem získat prostředky které potřebují. Od loňského listopadu spolupracuji s nadačním fondem Šance onkoláčkům, a snažím se dávat co nejvíce svých výrobků na bazárek nadace, kde si je zájemci vydraží a pošlou platbu na účet nadace, která prostředky použije na nákup potřeb pro onkologicky léčené děti.
Má kamarádka pěkně maluje a tak mi věnovala spoustu obrázků, které jsem dávala na bazárek a dražily se pěkně. Nedalo mi to, a zkusila jsem nejdříve v létě malovat suchým pastelem, ale brzy jsem přišla na to, že to není ono, lákalo mě prolínání barev. V listopadu jsem zkusila různé techniky tvorby akrylem a věděla jsem, že to je ono, čemu se chci dal věnovat. Za čtyři měsíce jsem vytvořila přes 90 obrázků, i když v rámci kurzu zatím jen čtyři. Do aukcí jsem dala zatím 35 obrázku a za ně dostaly děti částku 12 tisíc korun.
Musím přiznat, že jsem to vůbec nečekala, a tím víc mě potěšilo, že se nejen vydražily všechny, které jsem do aukce dala, ale za jeden dostaly děti krásných 3 000 korun.